Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Šiuo metu viešojoje erdvėje daug diskusijų dėl inovacijų ministro, pabrėžiant inovacijų reikšmę Lietuvos ūkiui net Ūkio ministerija pervadinta į Inovacijų ministeriją. Žiniasklaidoje žodis inovacija – dažnas.

O kaip su naujovėmis iš tikrųjų? Mes, lietuviai, linkę į naujoves. Štai net seną lietuvišką žodį naujovė, kurį visi supranta, pervardinome inovacija ir daugelį daiktų ar reiškinių ėmėme vadinti angliškai. Liaudis tokiu atveju pasakytų: „Ta pati mergelė, tik kita suknelė“.

Tačiau, ar šnekėdami apie suknelę nepamiršome pačios mergelės, t. y. dalyko esmės? Pabandykime pažvelgti į pačią mergelę, o ne jos suknelę. Kai Vilniaus savivaldybei buvo siūloma vietoj kanalizacijos vamzdžio už privačius pinigus įrengti tunelį, miesto vadovai į šią dvigubą naujovę pažiūrėjo kaip ožiai į naujus vartus. O tai būtų naujovė – civilizuotas susisiekimas Aukštųjų ir Žemųjų Panerių gyventojams.

Antra šio projekto naujovė – už privačius pinigus būtų pastatytas pirmas susisiekimo infrastruktūros objektas. Išdrįsus žengti pirmą žingsnį naujovių link, gal atsirastų valdžiai drąsos pradėti organizuoti Vilniaus metro statybą už privačius pinigus. Privatų tarptautinį ir vietinį verslą, be paminėtų, domintų ir kiti susisiekimo infrastruktūros objektai už kelis milijardus eurų. Tarp tokių – tunelio jungtis tarp Klaipėdos ir Kuršių nerijos; tunelis, jungiantis Jonavos ir Gimnazijos gatves Kaune ir kt. Tunelis po tunelio, statinys po statinio, naujovė po naujovės – daug modernesniame krašte pasijustume.

Kadangi pas mus egzistuoja vienintelis tunelis, iškastas kai Lietuvą dar caras valdė, tai nepriklausomoje Lietuvoje tokių statinių inovacija nelaikome ir nestatome. Tuo tarpu norvegai tunelių išrausę per tūkstantį. Ir stato toliau! Visas pasaulis stato, inovacijų nesipurtydami.

Gal pabandykime išsiaiškinti, kuo skiriasi naujovė nuo inovacijos ir, įsitikinę, kad tai tas pats geras daiktas tik kitoje dėžutėje, nebijosime imtis įgyvendinti mums naujų, bet labai reikalingų projektų. Prie žodžio naujovė pripratę, laikas ir į inovacijas žvelgti patikliau.

Sekite mus "Facebook"