Dideliems renginiams - didelis transportas

Autorius: Vytautas Bajoras

Šių metų vasaros su nekantrumu laukia visas sporto pasaulis. Jau birželio pradžioje Europą sudrebins futbolo čempionatas, o vasarai besibaigiant Londone praūš vasaros olimpinės žaidynės. Nepaslaptis, jog abu sporto renginiai į stadionus sutrauks tūkstančius aistruolių. Dar daugiau sporto turistų užgrius barus ir kitas viešas miestų erdves, kuriose bus transliuojamos varžybos. Staiga padidėjęs žmonių skaičius taps iššūkiu ne tik viešbučiams ar maitinimo įstaigoms, bet ir viešajam miesto transportui.

Kaip sportinių renginių organizatoriai tam ruošia ir savo miestų transporto sistemas, domėjosi grupelė „Metro sąjūdžio“ aktyvo žmonių, lankydamasi Varšuvoje.

Birželio 8 dieną Lenkijos sostinėje startuos Europos futbolo čempionatas. Į specialiai šiam čempionatui pastatytą nacionalinį stadioną sugužės 60 tūkstančių futbolo aistruolių. Lygiai tiek žmonių gyvena Alytuje, todėl galima tik įsivaizduoti, kaip atrodys stadiono prieigos valanda prieš varžybas arba - po jų. Panašus vaizdas bus ir viešajame transporte, kuris Lenkijos sostinėje ir taip yra perpildytas. Šių metų gegužę vykusioje tarptautinėje viešojo transporto konferencijoje Varšuvos valdžia pristatė veiksmų planą, skirtą spręsti čempionato metu kilsiančias transporto problemas. Prieš kelis metus, kuomet Europos futbolo asociacija patikėjo čempionatą rengti Lenkijai, kaip vaistas nuo visų ligų rodėsi būsianti antroji metropoliteno linija. Tai linija, statmena jau esančiai ir skirta sujungti rytinius Varšuvos rajonus su vakariniais. Būtent ši linija drieksis pro nacionalinį stadioną. Atsirado projekto investuotojai, prasidėjo darbai, bet išsitęsę diskusijos ir planavimas jau nebe pirmą kartą pakišo statytojams koją. Dar blogiau, kad nebaigtos statybos apsunkino ir taip prastas eismo sąlygas miesto centre. Varšuvos valdžia tikina, jog iškasinėtos sankryžos ir susiaurintos gatvės neturės didelės įtakos ir, kaip pagrindines keleivių srautų reguliavimo priemones mato autobusų ir tramvajų papildomas pajėgas. Anot organizatorių, reikalui esant, bus ribojamas individualaus transporto eismas šalia stadiono.

Toje pačioje konferencijoje dalyvavę Vokietijos atstovai pasidalino savo patirtimi, organizuojant pasaulio futbolo čempionatą 2002 metais bei svečiai iš Johanesburgo, tą patį čempionatą rengę 2010 metais. Abiejų čempionatų organizatoriai pagrindinius sirgalių srautus sprendė miesto geležinkelio pagalba. Vokietijos miestuose tam puikiai pasitarnavo metropolitenas, vietinių vadinamas U-bahn, o Pietų Afrikoje sirgalius į stadionus „pristatinėjo“ priemiestiniai traukiniai, riedantys specialiai čempionatui nutiestais bėgiais. Atstovai iš Johanesburgo džiaugėsi, kad čempionato dėka jų šalyje smarkiai išsiplėtė šalies geležinkelių tinklas, garantavęs naujas darbo vietas ir ženkliai padidinęs šalies mobilumą.

Galima žavėtis ir Londono vasaros olimpinių žaidynių rengėjų dėmesiu susisiekimui. Olimpiados dalyvių patogumui, organizatoriai pasitelkė visas įmanomas priemones. Be naujų kelių raizgalynės, žiedinių sankryžų, pakeitusių šviesoforus, naujų aplinkkelių ir begalės stovėjimo aikštelių, stadionų pašonėse nusidriekė naujos metropoliteno (owerground) linijos, paleisti nauji autobusų maršrutai, kursuosiantys nuo metro stočių į periferinius rajonus. Pertvarkytos ir esamos metropoliteno linijos, dėmesį skiriant tiems rajonams, kuriuose vyks olimpiniai renginiai. Per Temzės upę žiūrovus olimpinio miestelio link kels gondolos, o priemiestinius traukinius laikinai pakeis nauji „bullet“ tipo traukiniai, atvešiantys turistus iš tolimesnių kraštų. Dėl šių traukinių laikinai keisis ir keleivių platformos stotyse.

Ar gali Lietuvos miestai ko nors pasimokyti iš ankščiau minėtų miestų? Dar pernai vykusio Europos krepšinio čempionato organizatoriai galėjo įsitikinti, jog didžiųjų arenų pasiekiamumas nėra geras, o individualaus transporto dominavimas Lietuvoje situaciją dar labiau apsunkina. Dažnas varžybų lankytojas skundėsi pavėlavęs į varžybų pradžią, o kiti tiesiog labai anksti išvažiuodavo iš namų, kad suspėtų laiku atvykti. Nepaslaptis, kad čia kaltas tiek neišvystytas viešasis transportas, tiek ir begalinė lietuvio meilė nuosavai transporto priemonei. Ne veltui visų didelių renginių organizatoriai akcentuoja, kad viešasis transportas ir pačių žmonių supratingumas yra visų renginių kertinis akmuo.

Reikia tikėtis, kad Europos krepšinio čempionatas – ne vienintelis ir ne paskutinis didelis renginys Lietuvos sostinėje, o, žinant, kad susisiekimo infrastruktūra per metus nesukuriama, būtina nuo diskusijos „metro ar tramvajus“, kuri jau tęsiasi tris dešimtmečius, pereiti prie darbų.

Sekite mus "Facebook"