Specialistų ir politikų balsas

Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus

Politikai teisę vadovauti []
visuomenei įgija piliečių pasitikėjimu, todėl nevalia ignoruoti visuomenėje užgimstančių idėjų – būtina ne tik jas išklausyti, bet ir pagal galimybes remti.

Ekonomistas
Gitanas Nausėda

Efektyvi susisiekimo []
infrastruktūra – svarbus ekonomikos faktorius. Kelionėje sugaištas laikas jokios vertės nesukuria. Kiekvienas papildomas kilometras, kiekviena sugaišta minutė – tai nuostoliai. VGTU mokslininkai suskaičiavo, kad automobilių spūstyse vilniečiai praranda milijardus, t. y. kelis kartus daugiau nei visas miesto biudžetas, skirtas miesto reikmėms tenkinti. Metropoliteno statyba ir jo veikla žymiai pagyvintų miesto ekonominį gyvenimą.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pirmininkas
Robertas Dargis

Negalima kalbėti []
apie miesto darnią plėtrą, nevystant susisiekimo infrastruktūros. Metropolitenas iš esmės sprendžia susisiekimo problemą, skatina miesto plėtrą ir didina šalia jo esančio nekilnojamojo turto vertę.

VGTU rektorius
Alfonsas Daniūnas

Apsisprendimas statyti []
metropoliteną VGTU būtų tam tikras iššūkis. Mes privalėtume ir galėtume tam tikslui ruošti nacionalinius kadrus. Kaimyninių šalių sostinės tokio tipo statinių įrengimo patirtį įgijo keliais dešimtmečiais anksčiau, todėl mūsų studentai papildomos patirties galėtų įgyti pagal studentų mainų programas.

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas
Valdemaras Razumas

Naujovių diegimas []
ūkinėje veikloje neapsieina be mokslininkų pagalbos. Realizuojant metropoliteno projektą, pasireikšti galėtų įvairių sričių Lietuvos mokslininkai.

Filosofas
Vytautas Rubavičius

Metro projektas sustiprina []
Vilniaus, kaip regioninio metropolio didmiesčio, įvaizdį ir kuria tokiam didmiesčiui bei jo žmonėms reikalingą aplinką. Jis pajėgus atlikti svarbią socialinę santalkos funkciją. Tai ne tik planas, bet ir Vilniaus miesto ateities vizija, kurios įgyvendinimas taps visų vilniečių reikalu.

Europos Parlamento narys
Zigmantas Balčytis

Iki 2050 metų []
miesteliuose turėtų nelikti naftos produktais varomo transporto. Šiam tikslui numatoma skirti ES finansinę paramą, tačiau ji bus skirta tik tiems miestams, kurių valdžia ir visuomenė bus priėmę sprendimus ir paruošę reikalingą dokumentaciją.

Eurokomisaras, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas,
Vytenis Povilas Andriukaitis

Kaip socialdemokratas, []
metropoliteno idėjai pritariu dėl šios transporto rūšies populiarumo tarp įvairių socialinių grupių, o kaip medikas – dėl to, kad tai saugus, ekologiškas transportas, pasižymintis komfortiškomis laukimo ir važiavimo sąlygomis.

Seimo narys
Linas Balsys

Dirbdamas žurnalistu, []
domėjausi metropoliteno privalumais. Dabar, vadovaudamas Žaliųjų partijai, matau, kad metropolitenas žymiai pagerintų ekologinę Lietuvos sostinės padėtį, nes 80 proc. oro taršos ir triukšmo sudaro automobilių transportas. Metropolitenu paprastai naudojasi iki 50 proc. miesto gyventojų.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas
Stasys Kropas

Tokio stambaus ir []
ilgalaikio projekto kaip metropolitenas įgyvendinimas suaktyvina ir bankų veiklą. Lietuvos bankai, žinoma, finansuos vietines statybines firmas, o stambias užsienio korporacijas finansuos stambūs Europos bankai, tokie, kaip Europos investicijų bankas. Šis bankas gali būti ir kaip investitorius.

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) garbės prezidentas
Adakras Šeštakauskas

LSA prezidiumas dar []
2008 metais deklaravo paramą metropoliteno idėjos realizavimui, nes tai žymiai pagyvintų šiuo tik pradedanti atsigauti statybos sektorių.

Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) pirmininkas
Algirdas Vapšys

Lietuvos statybos []
inžinierių sąjunga yra aktyvi metro idėjos rėmėja. Mes dar 2007 m. detaliai išnagrinėjome metropoliteno ir tramvajaus planus ir jų įdiegimo galimybes. Atskleidėme tuos nepatogumus, kuriuos tramvajus sukeltų kelių eismo dalyviams ir išryškinome metropoliteno sistemos privalumus prieš tramvajų.

Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, LAWIN vadovaujantysis partneris,
Rolandas Valiūnas

Vilniaus metro, o ypač []
jo pirmoji atkarpa Pilaitė–Centras galėtų iš esmės pagyvinti investicinę aplinką šalyje. Lietuvos įmonės į strateginius investuotojus greičiausiai nepretenduotų, bet savo finansiniais resursais galėtų plėtoti pagalbinę metropoliteno infrastruktūrą: depą, parkingus, o taip pat prie metro stočių esančią socialinę infrastruktūrą.

Izraelis: netradicinis metro ir BRT

Haifa – trečiasis pagal dydį miestas Izraelyje, įsikūręs šalies šiaurėje ir turintis bemaž 1 mln. gyventojų. Mieste veikianti vienintelė metro linija buvo atidaryta 1959 metais, bendras jos ilgis sudaro 1,8 km. Šiame atstume išsidėsčiusios 6 stotys. Metro unikalus ne tik tuo, kad yra trumpiausias pasaulyje. Labiau stebina, tai kad vienintelė metro trasa nutiesta Karmelio kalno šlaite – lygiagrečiai kalno paviršiui. Pasak DesignBoom, per dieną Haifos metropolitenas perveža apie 2000 keleivių ir yra vienas neįprasčiausių metro pasaulyje.

Izraelis – žydų valstybė Artimuosiuose Rytuose, Viduržemio jūros rytuose. Izraelis ribojasi su Libanu, Sirija, Jordanija, Egiptu. Šalis savo plotu tris kartus mažesnė už Lietuvą ir užima 20770 km² plotą. Kartu su Jeruzale ir Tel Avivu, Haifa yra vienas didžiausių šalies miestų. Didžiausia keleivių dalis mieste pervežama autobusais sudarančiais BRT sistemą, pavadintą Metronit.


BRT: tarp autobusų ir metro

Pasak eBus.lt, BRT (Bus Rapid Transit) – „tai būdas organizuoti kokybišką, greitą ir efektyvų autobusų bei troleibusų eismą. Pasaulio miestų patirtis rodo, jog kai kuriais atvejais greitieji autobusai gali atstoti tramvajaus arba lengvojo geležinkelio linijas.“ BRT išskirtinis bruožas – atitvarais atskirta kelio dalis skirta tik autobusams ar troleibusams. Kai kuriais atvejais, autobusų bei troleibusų eismas gali vykti ir požeminiuose tuneliuose.


Problemų apstu

Nepaisant Haifoje veikiančių trumpo metro ir BRT, miesto eismas organizuojamas toli gražu ne idealiai. Izraelio finansų ministras teigė, kad dėl eismo problemų šalis per metus praranda 20 mlrd. ILS (apie 14 mlrd. litų). Haifos miestui tenka 10 proc. nuo šios sumos. Viešojo transporto problemas atspindi ir tas faktas, kad nuo 1995 iki 2008, keleivių pervežimai sumažėjo net 20 proc., o privačių automobilių naudojimas išaugo 15 proc. Automobilių daugėjo ir dėl Izraelyje taikomų lengvatų naujiems automobiliams įsigyti, nacionalinio transporto vystymosi ir strategijos plano nebuvimo bei viešajam susisiekimui skirtų autobusų skaičiaus mažinimo.


Susisiekimui gerinti hibridiniai autobusai

Problemai spręsti Haifa jau šiemet planuoja pasirašyti 12 metų sutartį su privačiu vežėju dėl 100 vnt. 18 m. ilgio autobusų eksploatacijos mieste bei priemiesčiuose. Autobusai, talpinantys po 150 keleivių, bus dyzeliniai ir hibridiniai. Hibridiniai autobusai atliks prototipų vaidmenį kitiems šalies miestams, padėdami nustatyti technologijos efektyvumą. Dienraščio The Jerusalem Post teigimu, Metronit kaip ir Karmelio metro bei numatyti įrengti funikulieriai, gerins susisiekimą tarp žemutinės, uosto, ir aukštutinės, kalnuose įsikūrusios, miesto dalių. Įdomu, ar naujoji BRT sistema bus tokia pat unikali kaip ir miesto metropolitenas.

Sekite mus "Facebook"
Kodėl metro?

Ar žinote, kad...

...metro trasas galima įrengti Neries, gatvių ir geležinkelių šlaituose, po gatvėmis, o stotis – esamų pastatų rūsiuose arba po jais.

Draugai

Blog'ai