Politinio (ne)apsisprendimo kaina: kaip viešasis transportas gali paskatini miesto augimą

Balandžio mėnesį grupė asociacijos „Metro sąjūdis“ narių lankėsi Prancūzijos Bretanės regiono sostinėje Rene ir domėjosi miesto susisiekimo infrastruktūros vystymu.

Paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžioje Renas buvo tuometinės Klaipėdos dydžio. Šiuose miestuose gyveno maždaug po 200 tūkstančių gyventojų. Po ilgų metų svarstymų, Rene buvo nuspręsta statyti 9 km ilgio metro liniją. Priėmus politinį sprendimą ir pradėjus organizuoti projekto įgyvendinimą, mieste prasidėjo statybos. Metro įtaka paskatino nekilnojamojo turto plėtrą. Taip per 15 metų į miestą pritraukta apie 15 tūkstančių gyventojų. Tuo tarpu Klaipėdoje, gyventojų per panašų laikotarpį sumažėjo 50 tūkstančių.

Klaipėdos ir Reno demografinės raidos palyginimas

Reno miesto valdžia, pamačiusi savo sprendimų ekonominį efektą, dar nepradėjus eksploatuoti pirmosios linijos, nusprendė tiesti 12,6 km ilgio antrąją metro trasą.

Situacija kartojasi iš naujo. Kol vyko antros linijos projektavimas ir darbų realizavimo organizavimas, verslininkai šalia trasos vėl pradėjo intensyvią veiklą. Miesto valdžia tikisi, kad iki 2020 m. gyventojų skaičius padidės 30 tūkst. žmonių. Suintensyvėjus verslui, padidėjo įplaukos į biudžetą, todėl daugiau lėšų galima skirti metro ir kitos infrastruktūros vystymui. Reno miesto valdžia metro neatiduoda į privačias rankas, nes keleivių pervežimo savikaina yra tris kartus mažesnė nei autobusų. Dėl to, gautu pelnu eksploatuojant metro, yra dengiami antžeminio viešojo transporto nuostoliai.

Šiuo metu Klaipėdoje teliko 157 tūkstančiai gyventojų. Peršasi mintis, kad ir mūsų politikams reikėtų perimti prancūzų patirtį ir leisti planuoti bei įgyvendinti panašius susisiekimo infrastruktūros objektus ir susigrąžinti prarastus miestiečius.

Pats laikas pradėti diskusiją dėl Klaipėdos metropoliteno. „Metro sąjūdžio“ aktyvas pasiruošęs ateiti į pagalbą Klaipėdos politikams ir pristatyti savo Klaipėdos išvystymo viziją.

Juozas Zykus,

asociacijos „Metro sąjūdis“ valdybos pirmininkas

Sekite mus "Facebook"