Reply to comment

2011 10 01 sostinės bendruomenių aktyvas susirinko prie Baltojo tilto. Šalia „Vilniaus metro" informacinio centro įvyko pirmasis Vilniaus bendruomenių sąskrydis „Visuomenės balsui-taip" ir solidarumo bėgimas už transporto inovacijas Vilniuje.

Vilniaus mieste veikia 21 bendruomenė. Pradedant sąskrydį Vilniaus bendruomenių asociacijos pirmininkas Edmundas Jakubauskas sakė: nors miesto savivaldybės administracija ir Tarybos nariai dar nenori įsiklausyti į miestiečių nuomonę, dažnai priimami sprendimai ir eikvojamos miesto biudžeto lėšos ne gyventojams svarbiausioms miesto problemoms spręsti, bendruomenių asociacija sieks, jog Vilniuje, kaip kitose ES sostinėse, priimant svarbius sprendimus, pirmiausia būtų atsiklausiama gyventojų nuomonės, kad nebūtų vadovaujamasi, vien „žinovais".

Prie bendruomenių palapinių išdėliotuose nuotraukų stenduose - bendruomenių gyvenimo vaizdai, pasiūlymai miesto valdžiai. Pagrindine problema bendruomenės įvardijo miesto gatves. Beveik kiekviena bendruomenė siūlė vietas, kuriose būtina įrengti dviejų lygių sankirtas, kur būtų vietos parduotuvėms, viešiesiems tualetams. Kai kuriose vietose norėtųsi, jog transporto gatvės būtų įgilintos po žeme, kaip daroma jau daugelyje miestų. Tai ne tik pagreitintų eismą, o ir sumažintų aplinkos oro taršą. Kai kurios bendruomenės siūlo statyti centrus įvairių pomėgių gyventojams.

Pilaitės bendruomenės palapinėje buvo pakabinta ir metro schema. Metro sąjūdžio aktyvas įsitikinęs, jog metro statybą tikslingiausia pradėti nuo Pilaitės iki centro. Tai santykinai nebrangi atkarpa, nes šachtą metro linijai būtų galima kasti atviru būdu. Po to - nuo geležinkelio ir autobusų stočių, nes ta atkarpa, ko gero, būtų pati giliausia - tektų kastis po senamiesčiu. Prie Baltojo tilto susikirstų du metro lygiai, ir perėjimas iš vienos linijos į kitą. Karoliniškiečiai pageidautų, jog metro stotelė atsirastų prie esamos Mėnulio stotelės, nes dabar rytais visos viešojo transporto priemonės į Šią stotelę atvažiuoja jau perpildytos.

Salininkiečiai norėtų dviračių tako. Naujojoje Vilnioje reikalingas rimtas transporto mazgas su naujomis jungtimis. Reikia tilto per Nerį miesto pakraštyje, prie Ožkinių, kad važiuojantys nuo Nemenčinės nesigrūstų per miesto centrą ir nedidintų triukšmo, oro taršos.

Daugumos seniūnijų bendruomenės pateikė jiems rūpimas problemas. Miesto savivaldybės administracijai ir politikams be didelių sąnaudų tereikia pasinaudoti pasiūlymais planuojant išlaidas miesto infrastruktūrai kurti. Be to, nemažai daliai projektų savivaldybės pinigėlių ir nereikėtų, reikia gerų sprendimų. Parengtoje Vilniaus transporto vizijoje iki 2040 metų yra keletas seno mąstymo specialistų svaičiojimų, nors tam bus išleista daug lėšų.

Netoliaregiškumas planuojant Vilnių - įprastas dalykas. Dar sovietmečiu Karoliniškių pakraštyje išdėstyti darželiai, mokyklos. Tai - lyg ir ramybės ir švaraus oro oazės. Dabar už jų jau statomas vakarinis aplinkkelis. Tik prieš keletą metų rekonstruotas Konstitucijos prospektas. Vieno kilometro atkarpoje - net keturi posūkiai į kairę. Ar gudragalviai planuotojai paskaičiavo kiek tokiu būdu padidino triukšmą ir oro taršą, kiek papildomai sudeginama degalų? Miesto triukšmo žemėlapyje prospekto prieigos nudažytos raudonai. Tereikėjo vienos požeminės jungties iš dešinės į kairę. Nuo žiedo prie Pedagoginio universiteto bent iki Savivaldybės pastato (dar geriau - iki Kalvarijų gatvės) visas transportas turėtų važiuoti nestabdomas šviesoforų.

Gaila, tačiau j bendruomenių sąskrydį atvyko vos keletas tarybos narių, administracijos atstovų. Meras ir kiti jo pagrindiniai atstovai į renginį neatvyko. Nepabendravo nei Vyriausybės ar Seimo nariai. Nieko naujo, esame įpratę, jog visi politikai pasidaro aktyvūs tik prieš rinkimus...

... Prie Baltojo tilto buvo smagu. Visą dieną koncertavo įvairūs bendruomenių kolektyvai. Įdomiausią programą pateikė Panerių bendruomenės Trakų Vokės kultūros centras. Nuo Spaudos rūmų iki „Vilniaus metro" info stotelės surengtas bėgimas už naujas transporto inovacijas Vilniaus mieste.

Tokie sąskrydžiai bei metro sąjūdžio informacinio centro renginiai planuojami ir kitais metais.

Vilniaus Karoliniškių bendruomenės pirmininkas
Kęstutis TURONIS

Reply

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Sekite mus "Facebook"