Specialistų ir politikų balsas

Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus

Politikai teisę vadovauti []
visuomenei įgija piliečių pasitikėjimu, todėl nevalia ignoruoti visuomenėje užgimstančių idėjų – būtina ne tik jas išklausyti, bet ir pagal galimybes remti.

Ekonomistas
Gitanas Nausėda

Efektyvi susisiekimo []
infrastruktūra – svarbus ekonomikos faktorius. Kelionėje sugaištas laikas jokios vertės nesukuria. Kiekvienas papildomas kilometras, kiekviena sugaišta minutė – tai nuostoliai. VGTU mokslininkai suskaičiavo, kad automobilių spūstyse vilniečiai praranda milijardus, t. y. kelis kartus daugiau nei visas miesto biudžetas, skirtas miesto reikmėms tenkinti. Metropoliteno statyba ir jo veikla žymiai pagyvintų miesto ekonominį gyvenimą.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pirmininkas
Robertas Dargis

Negalima kalbėti []
apie miesto darnią plėtrą, nevystant susisiekimo infrastruktūros. Metropolitenas iš esmės sprendžia susisiekimo problemą, skatina miesto plėtrą ir didina šalia jo esančio nekilnojamojo turto vertę.

VGTU rektorius
Alfonsas Daniūnas

Apsisprendimas statyti []
metropoliteną VGTU būtų tam tikras iššūkis. Mes privalėtume ir galėtume tam tikslui ruošti nacionalinius kadrus. Kaimyninių šalių sostinės tokio tipo statinių įrengimo patirtį įgijo keliais dešimtmečiais anksčiau, todėl mūsų studentai papildomos patirties galėtų įgyti pagal studentų mainų programas.

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas
Valdemaras Razumas

Naujovių diegimas []
ūkinėje veikloje neapsieina be mokslininkų pagalbos. Realizuojant metropoliteno projektą, pasireikšti galėtų įvairių sričių Lietuvos mokslininkai.

Filosofas
Vytautas Rubavičius

Metro projektas sustiprina []
Vilniaus, kaip regioninio metropolio didmiesčio, įvaizdį ir kuria tokiam didmiesčiui bei jo žmonėms reikalingą aplinką. Jis pajėgus atlikti svarbią socialinę santalkos funkciją. Tai ne tik planas, bet ir Vilniaus miesto ateities vizija, kurios įgyvendinimas taps visų vilniečių reikalu.

Europos Parlamento narys
Zigmantas Balčytis

Iki 2050 metų []
miesteliuose turėtų nelikti naftos produktais varomo transporto. Šiam tikslui numatoma skirti ES finansinę paramą, tačiau ji bus skirta tik tiems miestams, kurių valdžia ir visuomenė bus priėmę sprendimus ir paruošę reikalingą dokumentaciją.

Eurokomisaras, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas,
Vytenis Povilas Andriukaitis

Kaip socialdemokratas, []
metropoliteno idėjai pritariu dėl šios transporto rūšies populiarumo tarp įvairių socialinių grupių, o kaip medikas – dėl to, kad tai saugus, ekologiškas transportas, pasižymintis komfortiškomis laukimo ir važiavimo sąlygomis.

Seimo narys
Linas Balsys

Dirbdamas žurnalistu, []
domėjausi metropoliteno privalumais. Dabar, vadovaudamas Žaliųjų partijai, matau, kad metropolitenas žymiai pagerintų ekologinę Lietuvos sostinės padėtį, nes 80 proc. oro taršos ir triukšmo sudaro automobilių transportas. Metropolitenu paprastai naudojasi iki 50 proc. miesto gyventojų.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas
Stasys Kropas

Tokio stambaus ir []
ilgalaikio projekto kaip metropolitenas įgyvendinimas suaktyvina ir bankų veiklą. Lietuvos bankai, žinoma, finansuos vietines statybines firmas, o stambias užsienio korporacijas finansuos stambūs Europos bankai, tokie, kaip Europos investicijų bankas. Šis bankas gali būti ir kaip investitorius.

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) garbės prezidentas
Adakras Šeštakauskas

LSA prezidiumas dar []
2008 metais deklaravo paramą metropoliteno idėjos realizavimui, nes tai žymiai pagyvintų šiuo tik pradedanti atsigauti statybos sektorių.

Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) pirmininkas
Algirdas Vapšys

Lietuvos statybos []
inžinierių sąjunga yra aktyvi metro idėjos rėmėja. Mes dar 2007 m. detaliai išnagrinėjome metropoliteno ir tramvajaus planus ir jų įdiegimo galimybes. Atskleidėme tuos nepatogumus, kuriuos tramvajus sukeltų kelių eismo dalyviams ir išryškinome metropoliteno sistemos privalumus prieš tramvajų.

Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, LAWIN vadovaujantysis partneris,
Rolandas Valiūnas

Vilniaus metro, o ypač []
jo pirmoji atkarpa Pilaitė–Centras galėtų iš esmės pagyvinti investicinę aplinką šalyje. Lietuvos įmonės į strateginius investuotojus greičiausiai nepretenduotų, bet savo finansiniais resursais galėtų plėtoti pagalbinę metropoliteno infrastruktūrą: depą, parkingus, o taip pat prie metro stočių esančią socialinę infrastruktūrą.

Maskvos viešajame transporte dirbs kontrolieriai

Kontrolieriai ir revizoriai pradės tikrinti keleivius Rusijos sostinės viešajame transporte jau po kelių mėnesių. O turniketai, įmontuoti transporto priemonėse, bus išmontuoti, pranešė Maskvos mero pavaduotojas transporto plėtros ir kelių statybos klausimais Nikolajus Liamovas.

„Dabar Maskvoje nėra kontrolierių – revizorių, bet jau po kelių mėnesių jie pradės dirbti, ir mėgstantys važiuoti be bilieto keleiviai neišvengiamai susidurs su kontrolės darbuotojais“, – žadėjo vicemeras.

Pokyčiai transporto sistemoje susiję su tuo, kad 2012 metais Maskvos valdžia planuoja demontuoti turniketus autobusuose, troleibusuose ir tramvajuose. Šiuo metu turniketai, įtaisyti šalia transporto priekinių durų, atlieka įlipančių keleivių tikrinimo funkciją. Kiekvienas įlipantis keleivis privalo priglausti savo elektroninio bilieto kortelę prie komposterio. Jei bilietas galiojantis,  turniketas leidžia keleiviui praeiti į transporto priemonės saloną, priešingu atveju tenka išlipti. Dabar keleivių kontrolės funkciją vykdys kontrolieriai.  Beje, elektroninio bilieto komposteriai transporto priemonėse liks, nes jie naudojami keleiviams atsiskaityti už kelionę.

Kol kas nėra žinoma, ar keisis dabartinė laipinimo tvarka, kai keleiviai į autobusus ir troleibusus įlipa tik pro priekines duris. Neatmetama galimybė, kad vietoj demontuotų turniketų įlipančius keleivius kontroliuos pats vairuotojas.

Portalas zr.ru jau anksčiau rašė, jog turniketų demontavimo idėja patiko ir naujajam Maskvos merui Sergejui Sobianinui. Meras teigė, jog turniketai jam nepatinka, nes jie ilgina laipinimo trukmę. Bet tai yra būtinoji priemonė, nes šiuo metu pagal įstatymus transporto darbuotojai neturi teisės skirti baudų keleiviams, važiuojantiems be bilieto. S. Sobianinas pažadėjo, kad, kai tik bus įsteigta keleivių kontrolės tarnyba bei įvestos baudos „zuikiams“, turniketai bus išmonuoti. Miesto vadovas taip pat pažadėjo, jog jau artimiausiu metu visuose Maskvos miesto autobusuose bus sumontuotos vaizdo stebėjimo kameros.

Rusijos sostinėje Maskvoje veikia 4 municipalinės viešojo transporto rūšys – metro, tramvajai, autobusai ir troleibusai. Keleivių pervežimus taip pat vykdo privatūs autobusų ir mikroautobusų vežėjai.

Vertė Gabrielius Erenburgas,


zr.ru inf.