Specialistų ir politikų balsas

Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus

Politikai teisę vadovauti []
visuomenei įgija piliečių pasitikėjimu, todėl nevalia ignoruoti visuomenėje užgimstančių idėjų – būtina ne tik jas išklausyti, bet ir pagal galimybes remti.

Ekonomistas
Gitanas Nausėda

Efektyvi susisiekimo []
infrastruktūra – svarbus ekonomikos faktorius. Kelionėje sugaištas laikas jokios vertės nesukuria. Kiekvienas papildomas kilometras, kiekviena sugaišta minutė – tai nuostoliai. VGTU mokslininkai suskaičiavo, kad automobilių spūstyse vilniečiai praranda milijardus, t. y. kelis kartus daugiau nei visas miesto biudžetas, skirtas miesto reikmėms tenkinti. Metropoliteno statyba ir jo veikla žymiai pagyvintų miesto ekonominį gyvenimą.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pirmininkas
Robertas Dargis

Negalima kalbėti []
apie miesto darnią plėtrą, nevystant susisiekimo infrastruktūros. Metropolitenas iš esmės sprendžia susisiekimo problemą, skatina miesto plėtrą ir didina šalia jo esančio nekilnojamojo turto vertę.

VGTU rektorius
Alfonsas Daniūnas

Apsisprendimas statyti []
metropoliteną VGTU būtų tam tikras iššūkis. Mes privalėtume ir galėtume tam tikslui ruošti nacionalinius kadrus. Kaimyninių šalių sostinės tokio tipo statinių įrengimo patirtį įgijo keliais dešimtmečiais anksčiau, todėl mūsų studentai papildomos patirties galėtų įgyti pagal studentų mainų programas.

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas
Valdemaras Razumas

Naujovių diegimas []
ūkinėje veikloje neapsieina be mokslininkų pagalbos. Realizuojant metropoliteno projektą, pasireikšti galėtų įvairių sričių Lietuvos mokslininkai.

Filosofas
Vytautas Rubavičius

Metro projektas sustiprina []
Vilniaus, kaip regioninio metropolio didmiesčio, įvaizdį ir kuria tokiam didmiesčiui bei jo žmonėms reikalingą aplinką. Jis pajėgus atlikti svarbią socialinę santalkos funkciją. Tai ne tik planas, bet ir Vilniaus miesto ateities vizija, kurios įgyvendinimas taps visų vilniečių reikalu.

Europos Parlamento narys
Zigmantas Balčytis

Iki 2050 metų []
miesteliuose turėtų nelikti naftos produktais varomo transporto. Šiam tikslui numatoma skirti ES finansinę paramą, tačiau ji bus skirta tik tiems miestams, kurių valdžia ir visuomenė bus priėmę sprendimus ir paruošę reikalingą dokumentaciją.

Eurokomisaras, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas,
Vytenis Povilas Andriukaitis

Kaip socialdemokratas, []
metropoliteno idėjai pritariu dėl šios transporto rūšies populiarumo tarp įvairių socialinių grupių, o kaip medikas – dėl to, kad tai saugus, ekologiškas transportas, pasižymintis komfortiškomis laukimo ir važiavimo sąlygomis.

Seimo narys
Linas Balsys

Dirbdamas žurnalistu, []
domėjausi metropoliteno privalumais. Dabar, vadovaudamas Žaliųjų partijai, matau, kad metropolitenas žymiai pagerintų ekologinę Lietuvos sostinės padėtį, nes 80 proc. oro taršos ir triukšmo sudaro automobilių transportas. Metropolitenu paprastai naudojasi iki 50 proc. miesto gyventojų.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas
Stasys Kropas

Tokio stambaus ir []
ilgalaikio projekto kaip metropolitenas įgyvendinimas suaktyvina ir bankų veiklą. Lietuvos bankai, žinoma, finansuos vietines statybines firmas, o stambias užsienio korporacijas finansuos stambūs Europos bankai, tokie, kaip Europos investicijų bankas. Šis bankas gali būti ir kaip investitorius.

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) garbės prezidentas
Adakras Šeštakauskas

LSA prezidiumas dar []
2008 metais deklaravo paramą metropoliteno idėjos realizavimui, nes tai žymiai pagyvintų šiuo tik pradedanti atsigauti statybos sektorių.

Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) pirmininkas
Algirdas Vapšys

Lietuvos statybos []
inžinierių sąjunga yra aktyvi metro idėjos rėmėja. Mes dar 2007 m. detaliai išnagrinėjome metropoliteno ir tramvajaus planus ir jų įdiegimo galimybes. Atskleidėme tuos nepatogumus, kuriuos tramvajus sukeltų kelių eismo dalyviams ir išryškinome metropoliteno sistemos privalumus prieš tramvajų.

Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, LAWIN vadovaujantysis partneris,
Rolandas Valiūnas

Vilniaus metro, o ypač []
jo pirmoji atkarpa Pilaitė–Centras galėtų iš esmės pagyvinti investicinę aplinką šalyje. Lietuvos įmonės į strateginius investuotojus greičiausiai nepretenduotų, bet savo finansiniais resursais galėtų plėtoti pagalbinę metropoliteno infrastruktūrą: depą, parkingus, o taip pat prie metro stočių esančią socialinę infrastruktūrą.

Jekaterinburgo metro: mažiausias metro Rusijoje ir paskutinis Sovietų Sąjungoje

Jekaterinburgo metro – greitojo viešojo transporto sistema, įdiegta Rusijos mieste Jekaterinburge, turinčiame 1,29 mln. gyventojų.

Istorija

Jekaterinburgas, ankščiau vadintas Sverdlovsku, visuomet buvo žinomas kaip neoficiali Uralo sostinė. Kadangi buvo svarbus pramonės bei transporto centras, miestas augo ypač sparčiai. Praeito amžiaus 8-ojo dešimtmečio pabaigoje prasidėjo greitojo transporto sistemos diegimo mieste planavimas ir 1980 m. buvo pradėtos statybos.

Nelygus Jekaterinburgo landšaftas, kurio nelygumai ypač ryškus miesto centre, privertė įrenginėti stotis gana skirtinguose gyliuose. 1991 m. balandžio 26 d. metro buvo atidarytas, taip tapdamas 13-uoju ir paskutiniu metro Sovietų Sąjungoje, kuri žlugo praėjus keliems mėnesiams po atidarymo. Ekonominė krizė, prasidėjusi dešimto dešimtmečio pradžioje, turėjo didelės įtakos ir metropoliteno statybai, todėl pirmuoju statybos etapu buvo pastatytos tik trys stotys. Pratęsti statybas padėjo tuometinis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas, kurio dėka skirtomis lėšomis Jekaterinburgo (šio miesto regione gimė ir pats Prezidentas) metro 1995 m. padvigubėjo savo ilgiu. Nuo to laiko, linijos pratęsimo darbai buvo vykdomi vos kartą.

Statybos etapai

Atkarpa

Atidarymo data

Prospekt Kosmonavtov–Mašinostroitelej

1991 m. balandžio 26 d.

Mašinostroitelej–Uralskaja

1992 m. gruodžio 22 d.

Uralskaja–Ploščad 1905 goda

1994 m. gruodžio 22 d.

Ploščad 1905 goda–Geologičeskaja

2002 m. gruodžio 30 d.

Eksploatacija

Jekaterinburo metro – tipinio Sovietų Sąjungai planavimo pavyzdys. Jei pavyktų įgyvendinti visą projektą, ties miesto centru iš trijų sistemos linijų susiformuotų trikampis. Šiuo metu metropoliteną sudaro vos viena linija, turinti 7 įvairiuose gyliuose įrengtas stotis, išsidėsčiusias 8,6 km atstume. Dvi iš trijų seklių stočių yra koloninio tipo, viena – vientiso skliauto. Iš giliųjų stočių, po vieną yra atraminio ir koloninio tipo, dvi – Leningrado technologijos vientiso skliauto. Kaip ir kitų buvusių sovietinių valstybių, Jekaterinburgo metro stotys puošniai dekoruotos, tačiau finansiniai sunkumai privertė atsisakyti kai kurių pirminių sumanymų.

Metropoliteną aptarnauja vienintelis Kalinovskoye depas, turintis 56 vagonus. Per metus sistema pervežama apie 48 mln. keleivių.

Planai

Šių metų gruodžio 1 d. tikimasi atidaryti dvi naujas stotis: Bažovskaja ir Čkalovskaja. Trečiąją, Belinskaja, planuojama užbaigti kiek vėliau. 2011 m. kovo mėn. suplanuota pradėti antrosios, mėlynosios, linijos statybas.